Blog
Herbu Grabie
herbu Grabie
herbu Grabie doktor nauk humanistycznych
0 obserwujących 4 notki 458097 odsłon
herbu Grabie, 27 maja 2017 r.

Jakubik'15 - nowa nadzieja zaKODowanych

202 0 0 A A A

Bożyszczem i nadzieją rozczarowanych pisowskim zarządzaniem prawicowych ultrasów jest piosenkarz, który u zarania III RP wykorzystał motyw pieśni religijnej w utworze "ZCHN zbliża się". Odsądzany był wówczas od czci i wiary, niestety działo się to w epoce przedinternetowej. Trudno dziś znaleźć informacje kto poczuł się wówczas urażony, kto wystąpił o sądowy zakaz wykonywania nagrania. Nie ulega wątpliwości, że tamtym sprytnym zabiegiem w 1992 roku P. Kukiz na nowo rozniecił gasnącą popularność zespołu "Piersi". Dziś po konwencję antyklerykalnego skandalisty sięga kolejny celebryta. Przyśpiewka zatytułowana "Pismo" jest zbyt trudna w odbiorze dla nawet tych bystrzejszych lewaków, trza więc było przywdziać do teledysku sutanny, wykorzystać stary oklepany motyw "Kobranocki" ("Daj na tacę") - wszak jeden obraz mocniej się zaKODowuje w pamięci od tysiąca(!) słów. Czy A. Jakubik rozmyśla o karierze poselskiej? Niewykluczone. Spore szanse miałby zwłaszcza przy koncepcji JOW, mógłby być w swoim okręgu bezkonkurencyjny. Jakby co proszę pamiętać, kto pierwszy o tym napisał.

Porażające jest to, że u kresu III RP problemy społeczne z jej zarania są ciągle aktualne. Gdyby Jakubik był kiedykolwiek na mszy zdziwiłby się, jak rzeczywistość prześcignęła jego wyobrażenia. Proboszcz ogłaszający kwestę na kosiarkę do trawy w cenie 8 tysięcy zł nie zdaje sobie chyba sprawy w dniu św. Krzysztofa, że to jest kwota równa czasem cenie "limuzyn" czterech jego parafian. Pomysł rozlokowania "uchodźców" w parafiach - zainteresowani parafianie przyjęli bez histerii, racjonalnie komentując, że ich proboszczowie zbytnio lubują się w dostatku, aby się z kimkolwiek nim dzielić. Więc póki co nam to nie grozi.

Podnosi się zarzut, że "Dr Misio" w inkryminowanym teledysku uderza w sakrament pokuty. Ci którzy kiedykolwiek uczestniczyli w "Nocy konfesjonałów" wiedzą chyba co mam zamiar napisać. Penitent wyczerpany jest samym wielogodzinnym oczekiwaniem w kolejce, o wiele bardziej zmęczony musi być umysł spowiednika. To tylko kilka autentycznych znanych mi przykładów tychże "problemów".

Według mnie przewina Kukiza przewyższa to co uczynił "bluźnierca" Jakubik. Wykorzystanie w złym celu (czyli kradzież) motywu pieśni religijnej,  brak szczerej skruchy (Kukiz twierdzi, że nie zdawał sobie sprawy, iż może zranić uczucia religijne kogokolwiek), koniunkturalna zmiana światopoglądu, aspiracja do przewodzenia ultraprawicy. Bardziej obawiam się neofitów zarówno tych szczerych jak i mniej szczerych. Pamiętam, że w czasie kiedy sporna pioseneczka Kukiza była "na topie", w moim mieście konstytuowało się samorządowe "Porozumienie Prawicy". W pięknym wówczas gmachu stowarzyszenia "Civitas Christiana' (później sprzedanym) zasiedliśmy do spotkania z publiką. Brylował pewien jednoręki pan desygnowany tam z ramienia Klubu Inteligencji Katolickiej. Zapytany przez pewną obdarzoną dobrą pamięcią obywatelkę o światopoglądową woltę ("Przecież pan był w PZPR") - nie zaprzeczał, niezrażony odparł "Doznałem cudu, odzyskałem wiarę". I (niemal) cała sala nagrodziła go brawami.

Piosenki "Dr Misio" nie zdeprawują prawych, nie pociągną do apostazji, nie zgorszą niewinnych. Jakubik nie zarobi na estradzie takich pieniędzy jak Kukiz. To nie ten czas. Z absmakiem oglądałem jak w prawicowej telewizji "redachtorka" "roluje" Pawła Kukiza. Każdy ma prawo wierzyć, że oto pojawi się Anders na białym koniu i wyrwie nas z niewoli. Olbrzymie grupy mają w tym kraju rozbieżne interesy i nie zrezygnują z zabiegów o ich realizację. Rzecz w tym aby w porę rozeznać sygnał fałszywej flagi i nie pluć sobie w brodę po niewczasie. Mają prawo do marzeń sieroty po Palikocie i Kijowskim. "Dr Misio" nie wydaje się być projektem bardziej perfidnym od tamtych.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • dobro wspólne? czyli co takiego? np. kamienice prywatyzowane przez LK i HGW? a może metro...
  • więc może i teraz ktoś to reżyseruje, a jemu napisał rólkę
  • a kto zapłacił za bilety, pszepszaszam, a gdzie on pracuje i ile zarabia? bo ja byłem...

Tagi

Tematy w dziale Polityka